Sälj mig Impetus

Allmänna speldiskussioner

Sälj mig Impetus

Postby fredrik » Jan 31st, '10, 13:23

Sitter och petar ihop Februaribeställningen och funderar därvidlag över Impetus. Jag har läst en hel del om spelet och flertalet är ju mycket positiva men jag är nyfiken på att höra vad våra vänner här på klubben och forumet i allmänhet har att säga om spelet.

Så - sälj mig Impetus! Vad är det som gör spelet så bra? Vilka buggar har ni hittat? Spelas det aktivt på klubben? (det är väl främst 500-poängsvarianten jag är intresserad av) Hur balanserat är det?
forumadmin
Antiken och Napoleonkrigen i 15mm
Målat 2012: 128
User avatar
fredrik
Skutans kapten
 
Posts: 1486
Joined: Aug 20th, '09, 14:37
Location: Moulinsart

Re: Sälj mig Impetus

Postby Byzantane » Jan 31st, '10, 18:59

Jag har letat efter något ytterligare historiskt projekt (förutom Black powder) och nu när ni skrivit en del om Impetus har ni väckt mitt intresse också- så jag skriver under på den här posten jag med. Jag har ju inte tidigare varit med och spelat (alls, faktiskt) utan i ensamhet drömmande tittat igenom alla fina historiska figurer som släpps hela tiden. Jag ställer mig således bredvid fredrik och väntar på en bra ursäkt att planera en Impetus armé.
Byzantane
Velite
 
Posts: 7
Joined: Jan 22nd, '10, 22:46

Re: Sälj mig Impetus

Postby Rickard » Feb 1st, '10, 00:49

Hej

Enklast är kanske att ta det vid spelborder, vid en test men... :)

+
Ser ut som ett slag

Flera intressanta mekanismer som enskilt är 'lätta att förstå' men som rent taktiskt, och då i samverkan kräver en del try and error för att bemästra vilket är stimulerande.
Ex aktivitet inom ZOC kan trigga responses (det är det som är spelets ZOC), man kan även ställa trupp på opportunity, räckvid och val av responses blir då annorlunda, trupp blir dock stillastående. CV kan countercharge, Bw skjuta på chargers etc etc

Disordered, och speciellt om man spelar Warband typ av arme, är inte alls 'roligt' att drabbas av. Dels kan FI inflikta skada som leder till disorder men dels kan man själv ställa till det genom att pressa en enhet att agera över sin förmåga. Man kan ex göra flera move, tre/fyra, efter varje segment testar man. Värt att nämna att i spelet är en wheel en move, och tungt inf knatar inte längre än 5cms per segment (om jag minns rätt).
Blir man disorded tappar man en stor del av sin slagstyrka, kan inte respondera etc. Samt viktigt, man kan inte vara med i en grupp vilket ger att en disordered enhet attackerar (om man nu vill det) helt alena

+/-
Annorlunda, och inledningsvis lite svårt att ta till sig är; Spelet har 'inget minne' samt allt sker momentant. Ex har man valt att stolt charga med sin disordered enhet så sker striden direkt, tråkigt om då motståndaren står just i en linje. Har man sedan otur att slås tillbaka och kontaktas av förföljande CV så sker en ny strid, och så vidare.

-
Stridssystemet, som fungerar utfallsmässigt väl, är dock lite omständigt konstruerat, lite för detaljerat när det kommer till typ av Båge etc

Set up (det märks att det inte är fyrkantiga svenskar som skrivit reglerna) kanske skulle ha playstestas lite mer, o andra sidan så är konstruktören minst sagt öppen för förslag och idag finns det mer strömlinjeformade tävlingsvarianter (400pts, set up 20 cm från mitt, 180*120)

Personligen saknar jag i reglerna lite mer kontroll (läs ovan... ;) ) på vilket command som jag ex vill aktivera (sker växelvis). Command range som är tämligen kort på average SUB styr annars förmåga att ralla från disorder.

Kort rapport,
kör gärna om du har lust att prova.

//Rickard
Projects
Main: Writing a rule set for the seven years war aka SYW.
Secondary: Painting armies and terrain for the project.
Extras: 28mm Matabeles, 10mm WW1, 28mm medieval etc. :)
User avatar
Rickard
Primus Pilus
 
Posts: 1013
Joined: Aug 20th, '09, 15:43

Re: Sälj mig Impetus

Postby fredrik » Feb 1st, '10, 21:08

Stort tack för recensionen! Skulle vara väldigt kul att pröva på någon gång. Vad jag förstått av recensioner på nätet känns speldynamiken mer som DBMM än FOG, det vill säga inte så mycket Benny Hill-manövrerande som i det sistnämnda, vilket känns som en frisk fläkt.
forumadmin
Antiken och Napoleonkrigen i 15mm
Målat 2012: 128
User avatar
fredrik
Skutans kapten
 
Posts: 1486
Joined: Aug 20th, '09, 14:37
Location: Moulinsart

Re: Sälj mig Impetus

Postby fredrik » Feb 3rd, '10, 00:21

Jag har hur som helst köpt reglerna. Spelar gärna ett slag för att prova på när jag haft tillfälle att läsa in dom.
forumadmin
Antiken och Napoleonkrigen i 15mm
Målat 2012: 128
User avatar
fredrik
Skutans kapten
 
Posts: 1486
Joined: Aug 20th, '09, 14:37
Location: Moulinsart

Re: Sälj mig Impetus

Postby bemajonas » Feb 4th, '10, 18:30

Rickard sålde mig Impetus och jag gillar reglerna plus att armeérna känns som att de har karaktär utan att det går överstyr. Som främst figurmålare framför spelare älskar jag de stora baserna med dioramamöjligheter. Jag målar late Romans och Carpi som en galning synd bara att jag bor i förskingringen och 40K-land.
bemajonas
Centurion
 
Posts: 722
Joined: Sep 24th, '09, 13:14
Location: Mellerudstorp


Return to Spel

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron